Jak možná nepřijít o život

Nemám nyní v úmyslu vést s někým polemiku o tom, nakolik je nám nějakou vyšší mocí předurčeno, jak dlouho si pobudeme na tomto světě, a nakolik je délka našeho žití jenom a pouze v našich rukou. Nechce se mi debatovat o tom, zda svým počínáním směřujícím k prodloužení nebo naopak zkrácení naší pozemské pouti pouze realizujeme úmysly nějaké nadpozemské instance nebo tak rozhodujeme toliko sami o sobě. Protože jeden nikdy neví.

světla za auty
Nikdo nevíme, kdy a za jakých okolností opustíme tento svět. Tedy pokud se nerozhodneme opustit ho svévolně sami, ale to by byla jiná kapitola, jíž se věnovat nechci a nebudu.
Prostě chci říci, že přinejmenším do jisté míry závisí i na nás samotných, jak dlouho si tu pobudeme a jaké kvality bude náš život. Nemůžeme sice ovlivnit vše, ale přesto je naše počínání hodně ovlivňující to, zda tu budeme ještě řadu let nebo jenom pár posledních vteřin.
Pokud chce člověk dlouho žít, měl by se prý správně stravovat, dodržovat zdravou životosprávu, neměl by pít a kouřit, měl by se otužovat, měl by…
Je toho tolik, co by měl! Tolik, že si nejednou i odborníci navzájem odporují v tom, co je pro život dobré a co nikoliv. Ovšem na jednom se určitě shodnou vědci z nejerudovanějších i úplní prosťáčci. A sice že bychom na sebe měli být opatrní v silničním provozu.
Protože třeba v naší zemi patří právě tento mezi ta největší nebezpečí. Právě tady dozná spousta našinců úhony. Zatímco nejsme zase až tak zamoření jedy ani kolem nás nevybuchuje příliš náloží teroristů, v dopravě nebezpečí existuje. Jak kdy a jak kde, ale existuje.
Kolikrát jenom vkročíme do vozovky s rizikem, že už se na druhý chodník nedostaneme! Kolikrát si naopak v nebo na svém vozítku někoho nebo něčeho nevšimneme a bác! A kolikrát se tak jenom stane, aniž by se to muselo stát!
rozostřený světla
Třeba proto, že není vozidlo jak se patří osvětlené a tudíž buď jeho řidič nevidí dost dobře na to kolem sebe, nebo naopak není dostatečně vidět pro ostatní. A na neštěstí je v tu ránu zaděláno.
Kolika jenom životy už bylo zaplaceno to, že někdo z řidičů nedbal a namísto něčeho typu si pořídil raději nějaký laciný šunt nebo něco, co se za kvalitní pouze vydávalo! Tedy použil na svém vozidle nekvalitní autožárovky a za svou ledabylost zaplatil svým nebo cizím zdravím a životem. Prostě proto, že viděl možná jenom o pár desítek centimetrů méně daleko, než bylo třeba.
Zbytečně se nyní asi zeptám, zda chcete skončit u soudu, v nemocnici nebo na krchově. Nechcete, že? Ani já bych nechtěl, ani nikdo jiný z řad rozumných lidí. A jak jenom je nejednou tenká hranice mezi šťastným dojetím do cíle a havárií! Kolikrát o tom rozhodují… jenom a pouze kvalitní světla!
Jež byste si měli určitě pořídit, pokud je snad dosud nemáte. To abychom se viděli, až na sebe na silnici narazíme. Doufejme, že jen v přeneseném smyslu slova.

About the Author

You may also like these

No Related Post