Rubriky
IT

Lidé kolem IT

Těmto mužům někdy závidím jejich znalosti. Ty mé většinou končí tam, kde přestávám věc chápat selským rozumem. Takže mohu zodpovědně prohlásit, že sice rozeznám stolní počítač od notebooku, ale na to abych pochopil, co přesně v nich probíhá, na to moje mozkovna už prostě nestačí. Nejsem proto naštvaný, nemůže být dáno každému.  

Zajisté i vy poznáte, zda jste připojeni přes Wi-Fi nebo přes kabel. Totéž poznám s bravurou (někdy) i já, ale abych pochopil například systém FTP přenosů při zálohování webu, tak to ani omylem. Proto si jej zálohuji klasicky, ale vím, že zpátky bych to celé nahodit nedokázal, ani kdybych byl turecký sultán.  

práce u notesu

IT v sobě skrývají někdy takové podivnosti, že až člověk žasne. Myslíte si, že něco víte a když se na věc podíváte hlouběji, zjistíte, že vlastně nevíte vůbec nic. To prý také patří k sebepoznání člověka. Stejně jako filozofie solipsismu.  

Pokud v IT vše funguje, jak má, tak k nám do počítače (přes router a dekodér) proudí miliardy jedniček a nul. Nikdo by se v nich nevyznal, kdyby neexistovaly různé programy, kodéry a další věci, které nám tyto jedničky a nuly převedou do smysluplné podoby. Teprve pak vidíme obrázky a text. Nebo video.  

detail klávesnice

To pro nás musí dělat lidé. Tvořit programy a to ostatní. To jsou právě ti, kteří se počítají mezi „ajťáky“. Člobrda s tímto „titulem“ nemusí jen nutně opravovat počítače někde ve sklepě. Ačkoli i ten je nesmírně důležitý, protože nebýt jeho musel by se při každé prkotině kupovat nový počítač, a to by myslím spousta lidí nedalo. Ne, že by byly ty obyčejné počítače čert ví jak drahé, ale je v nich tolik součástek, že není delší doby, aby některá neodešla do křemíkového nebe. A lepší je dát pár stovek za opravu, nežli několik tisíc za nový stroj.  

Každý je prostě důležitý svým způsobem. A to koncový uživatel mnohdy ani netuší. Vlastně ani nemusí, když to vše funguje. 

Rubriky
IT

Velká čísla

Oni totiž ani naši vědátoři netuší, jak je Vesmír veliký a kde má vlastně hranice. Kde začíná a kde končí. Nu a pak počítejte něco v něčem podobném. Já nejsem s matematikou kamarád, a tak nerozumím číslům s více než dvěma numery. Nad tři už nechápu, ale když na mne vědecký článek vychrlí číslo na n tou, jsem totálně dezorientován a netuším, o čem je řeč, Naštěstí nejsem sám, člověk si prý vůbec taková čísla neumí představit. Uff, pryč s nimi. 

klávesnice

Stejně by podle mého soudu vědci dopadli, kdyby chtěli spočítat všechno co se u nás vyjadřuje pojmem informační technologie. Tedy zkratka IT, Zajistí račte znát. Domnívám se, že to spočítat nelze, stejně jako zrnka písku na pláži. Můžeme učinit jakýs takýs odhad, ale to je vše. Navíc bychom si museli naprosto přesně definovat, co do této kategorie spadá a ani to by nebylo jednoduché.  

Nebudu se pouštět do nějakých složitých dedukcí kolik by toho bylo, či lépe řečeno mohlo být. Jisté je to, že by počet převýšil lidskou populaci jako takovou.  

Kdesi jsem četl tvrzení, že v jednom počítači je spousta dalších menších a v nich zase spousta dalších a menších. Nevím, co tím autor mínil, ale asi čipy jako takové. Jen to jsou vlastně mini počítače. Nebo ne? 

procesor

Informační technologie nás zahrnuje ze všech stran a řítí se na nás ze všech koutů. Při cestování, při práci, a hlavně při odpočinku. Spousta lidí usedá k počítačům, buď aby si zahráli hru, nebo aby se pobavili jinak. Hlavně ne pracovně. Počítače používáme jako telefon, kameru, fotografický aparát a … Že ne? Že blbnu? 

Kdepak. Což mobil není počítač? Nemá v sobě čip? No vidíte a běžně s ním fotíme nebo točíme video. A není i v moderních fotoaparátech malý počítač? To víte že je, a i s bratrem čipem. Tak vidíte, je to prostě všude. Ono asi bude snazší spočítat věci, kde ještě žádné počítače, tedy i ty mikro, nejsou. Ono jich asi už moc nebude. 

Rubriky
IT

Jak bojovat proti přehřívání notebooku?

Jak ale vůbec poznáme, že se náš notebook přehřívá?

Váš notebook dosahuje vysokých teplot. Poznáte to například tak, že místo, kde notebook leží, bude velmi horké ne dotek. Také ucítíte, jak z jeho větráčků sálá velmi horký vzduch. Existují také programy, které vám dokážou změřit teplotu procesoru. Teplota by se měla pohybovat ideálně mezi 60 °C a 70°C. Pokud teplota stoupne nad 90 °C, dostal se váš notebook do takového bodu přehřívání, že ohrožuje jeho životnost a další fungování. Vlivem vysokých teplot se vám může notebook i z ničeho nic vypnout. Systém se tak chrání před dalším vystavování se teplu, a případným poškozením. Pokud se vám toto stane u rozdělané práce, je to velmi nepříjemné.

Notebook

Jak snížit teplotu notebooku?

Máte hned několik možností, od těch nejzákladnějších až po ty, které už vyžadují i nějakou tu investici finanční.

1. Vyčistěte notebook od prachu

Usazený prach a nečistoty ve ventilaci mohou způsobit právě ono přehřívání. Vzduch nedokáže skrze nánosy prachu proudit tak, jak váš přístroj potřebuje. Čištění se provádí pomocí stlačeného vzduchu, ovšem pokud nejste v podobných věcech zběhlý, je určitě lepší nechat vyčištění na odborníkovi.

2. Vyměňte své domácí pracoviště

Ne každý má sice možnost zvolit si doma, kde se se svým notebookem uchýlí. Pokud to ale jde, vyhněte se místům, na které většinu dne dopadá přímé slunce a kde panuje vysoká teplota. Vhodnější jsou chladná místa, například v suterénu. Rozhodně si neberte notebook do postele, a když, tak jen s patřičnou podložkou a na krátkou dobu.

Laptop

3. Podložka

Cirkulaci vzduchu v notebooku zlepšíte také jeho podložením. Vyvýšení notebooku uvolní větrací otvory a vzduch začne lépe proudit. Nemusíte kupovat žádné specializované stojánky, můžete si poradit i s tím, co máte doma.

4. Chladící podložka

Asi nejúčinnější řešení je chladící podložka. Dnes je na výběr nepřeberné množství variant ve všech cenových kategoriích. Tyto podložky mají v sobě zabudované větráky, které konstantně ochlazují váš notebook. Většinou se připojují přímo do vašeho přístroje pomocí USB. Některé bývají hlučnější, ale většinou jde o tiché výrobky, které vám ještě zpříjemní práci na notebooku jeho podložením.

Pokud vám žádná z výše zmíněných rad nezabere, obraťte se na odborníka a raději se nezkoušejte pouštět do nějakých domácích experimentů. Můžete svému notebooku více uškodit než pomoci.

Rubriky
IT

Na černých kabelkách šetřit nemusíte

Všichni tak nějak víme, že černá barva je univerzální, a že pokud nevíme kudy kam a bojíme se, abychom neudělali nějaký módní přešlap, takže volbou černé barvy nikdy nic nezkazíme. A stejné je to i s černými kabelkami.

dívka na kole

Takže pokud nemáme příliš veliký cit pro módu anebo pokud nemáme chuť takové věci řešit anebo pokud chceme ušetřit čas strávený u skříně kombinováním outfitu pro daný den, tak tou nejlepší volbou, kterou nikdy nic nezkazíme, jsou černé kožené kabelky přes rameno . Ty se zkrátka hodí vždycky a ke všemu a udělají nám dobrou službu, ať už se nacházíme v jakékoli situaci.

dívky s kabelkou

A navíc jsou vysoce elegantní a pro mnohé dámy tím pádem i vysoce návykové. Snad každá žena takovou ve své skříni má. Je to totiž tak, že se jedná o klasiku, kterou pohodlně sladíme naprosto se vším, a která nikdy neomrzí. S takovou kabelkou se zkrátka nemusíme bát, že se nestrefíme do vkusu a do situace. S černou koženou kabelkou budeme nejen vždy vhodně vybavené, ale navíc s ní každého ohromíme. Vybírat totiž můžeme i ze značkových vysoce módních kousků, které osloví naprosto každého. Můžeme s nimi vyrazit do práce anebo na večírek a vždycky budeme za hvězdu. A pravděpodobně nám naši kabelku budou i mnohé další ženy závidět.

jednoduchá kabelka

V tomto případě se proto jednoznačně vyplatí pořídit si nejen jednu, ale rovnou klidně i dvě nebo tři takové kabelky. A vůbec tou největší trefou do černého je koupit si každý kousek, který nám zrovna padne do oka. Jisté totiž je, že takovou kabelku jednoznačně unosíme, a že kdybychom ji nechaly plavat, tak toho budeme ještě hodně dlouho litovat.