Švýcarsko a jeho příroda

Švýcarsko má krásnou přírodu a v tomhle článku se právě na krásy přírody této sympatické země zaměříme. Součástí Švýcarska jsou Alpy, které se rozprostírají krom Švýcarska také třeba v Itálii či v Rakousku. A právě v Alpách ve Švýcarsku se rozprostírá Aletschgletscher, největší ledovec Evropy. Přesněji ho najdete ve Švýcarských Bernských Alpách. Měří dlouhých 23 kilometrů. Abyste se dostali na ledovec, můžete využít několik lanovek a ubytovat se dá ve vesničce, která je kousek u ledovce. Ve Švýcarských Alpách najdete horu Hoher Kasten. Pod ní protéká hora Rýn. 

jezero

Když už jsme u hor, za zmínku stojí nejvyšší hora Evropy, tedy Mont Blanc. Rozkládá se mezi Švýcarskem, Itálií a francií a je nádherná a pokud na ní stojíte, naskytne se vám přenádherný pohled. V Bernských Alpách také najdete Velký Svatobernardský průsmyk, který se nachází ve výšce 2 473 metrů nad mořem. V průsmyku je pěkné jezero, které je krásné a čisté a také se zde tyčí nádherná hora Grand Golliat. Její výška dosahuje přes 3 200 metrů nadmořské výšky! Švýcarská příroda ale není jen o horách a ledovcích, ale je i o pěkných údolích. Za zmínku určitě stojí údolí Lauterbrunnen. Toto údolí proslavil nejvýznamnější vodopád Mürrenbachfall vysoký 417 metrů.

hory

 Pokud máte rádi i detektivky, určitě vás zaujmou vodopády Sherlocka Holmese neboli vodopády Reichenbachfall. Jedná se o soubor více vodopádů a měří 250 metrů. Právě zde na tomto místě bojoval Sherlock Holmes s profesorem Moriartym o svůj život. Ovšem se jedná o fikci. Když už jsme u vodopádů, za zmínku zcela jistě stojí vodopád Trümmelbachfälle. Dá se říct, že se jedná o vodopád přímo ve skále. Abyste se dostali na vyhlídkovou cestu do prvního patra, můžete využít výtah. Nedaleko města Leukerbad najdete horský průsmyk Gemmi pass. Projít se můžete po okružní cestě a obdivovat tak pěknou přírodu. Mezi nejkrásnější jezera Švýcarska patří Brizenské jezero. Ze soutěsek je asi nejvíce navštěvovaná Soutěska Aareschlucht. Stezka je dlouhá kilometr a půl a naskytne se vám pohled na řeku Aare a budete procházet různými přírodními tunely. 

About the Author

You may also like these